Czy i jak suszyć zioła


Na pytanie czy ogólnie warto suszyć zioła odpowiedź jest oczywista – warto! Warto również dlatego, że wiele ziół dopiero po wysuszeniu nabiera intensywniejszego aromatu, na przykład oregano czy majeranek. Z kolei inne zioła są powszechnie dostępne świeże i lepiej używać takich – np. bazylia.

Melisa

Jak suszyć zioła?

Przede wszystkim nie na słońcu, ponieważ przez działanie promieni zioła brązowieją i wysychają tracąc aromat.

Ponadto, nie polecam suszenia w piekarniku. Wraz z wodą w piekarniku ulatniają się również olejki eteryczne, co osłabia aromat suszonych ziół. Piekarnik sprawdza się tylko w przypadku, gdy na szybko potrzebujemy coś wysuszyć w małej ilości.

Ja suszę swoje „zbiory” w zacienionym miejscu na balkonie, gdzie jest ciepło, ale nie bardzo słonecznie. Podobno idealne jest zacienione, ale ciepłe poddasze, więc jeżeli takowe posiadacie, to wykorzystajcie!

Pamiętać należy o tym, że jeżeli chcemy suszyć na świeżym powietrzu to raczej w okresie, gdy jest ciepło i sucho. Deszcze na pewno nie pomogą przy suszeniu!

Majeranek

Jak długo suszyć?

Odpowiedź na pewno nie będzie satysfakcjonująca – to zależy. Zależy od tego, co suszymy, gdzie i w jaki sposób. Mięta ususzy się znacznie szybciej jak rozmaryn, a melisa o małych listkach szybciej niż ziarna kolendry. Trzeba obserwować – idealnie jest, gdy liść kruszy się w ręku, ale wciąż zachowuje zieloną barwę.

 

Na marginesie – suszenie ziół kupionych w doniczkach mija się z celem. Po pierwsze – jeżeli dostępne są świeże, to lepiej z takich korzystać. Po drugie – takie zioła hodowane zazwyczaj są na mocno nawożonej glebie, z dodatkami innych pestycydów. Lepiej hodować na własnej glebie – uprawa ziół nie wymaga wiele (w zasadzie wodę i trochę słońca) i cieszyć się naturalnym aromatem! :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s